Naujienos

Socialinės dirbtuvės: čia auga gyvenimo prasmės sparnai  

socialiniu dirbtuvu metu ratas darbuotojos

Gegužės 2-ą Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.

Adakavo socialinių paslaugų namų Tauragės padalinyje įsikūrusios socialinės dirbtuvės jau turi ir savo pavadinimą – „Metų ratas“.

Socialinėse dirbtuvėse, žmonės turintys protinę ir psichinę negalią, kuria tam tikrus produktus bei teikia bendruomenei reikalingas paslaugas. Tai pakels šių žmonių savivertę ir suteiks didesnę gyvenimo prasmę. Tuo pačiu bus kuriami socialiniai santykiai, griaunami visuomenės požiūrio į psichinę ir proto negalią turinčius žmones stereotipai.

Ne paslaptis, kad dažnas neįgalus žmogus susiduria su neigiamu visuomenės požiūriu, kartais nepagrįsta baime. Dažniausiai ir jis pats save menkai vertina, jaučiasi nevisavertis, kad ir kaip norėtume to garsiai nesakyti – galbūt nereikalingas, nes visi kiti juo rūpinasi, o jis tarsi nieko negali duoti. Ir iš tiesų, dažnai visuomenė nėra pasirengusi priimti kitokių žmonių – neįgaliųjų kaip lygiaverčių narių. Todėl, siekiant didinti neįgaliųjų savarankiškumą ir įsitraukimą į darbo rinką, buvo inicijuotas projektas, atvėręs duris Socialinėms dirbtuvėms Lietuvoje. Šis projektas pradėjo Institucinės globos pertvarkos antrąjį etapą – bendruomeninių paslaugų plėtrą.

Socialinės dirbtuvės „Metų ratas“  įsikūrusios Tauragėje, tačiau aplinkos tvarkymo, žolės pjovimo, malkų kapojimo, o galbūt ir kapaviečių priežiūros paslaugos bus teikiamos visame rajone. Tikimasi užmegzti glaudžius ryšius su rajono bendruomenėmis.

Socialinių dirbtuvių paslauga skirta dvylikai, darbingo amžiaus intelekto ar psichosocialinę negalią, turinčių žmonių, kuriems kyla sunkumų įsidarbinant atviroje darbo rinkoje. Kol kas visos socialinės dirbtuvių vietos užpildytos.

Aštuoni jau darbuojasi, o dar keturi prisijungs, kai tik prasidės lauko darbai: žolės pjovimas žoliapjove, trimeriu, gėlynų priežiūra, ravėjimas, augalų genėjimas. Juos kaip ir rankdarbių, žaislų, papuošalų gamintojus prižiūrės socialiniai darbuotojai, individualios priežiūros specialistai, prekių gamybos ar paslaugų teikimo meistrai.

Įranga rankdarbių, papuošalų, polimerinio molio dekoracijų, atvirukų, minkštų žaislų gamybai, drabužių taisymui buvo supirkta anksčiau iš pirmojo Institucinės globos pertvarkos projekto. Beje, šio projekto metu Tauragėje jau įkurti trys grupiniai namai bei apsaugotas būstas. Kai kurie grupinių namų gyventojai noriai įsitraukė į socialinių dirbtuvių veiklą.

Socialinės dirbtuvės „Metų ratas“  – tai ne pramoginio pobūdžio užsiėmimai, todėl visi socialinių dirbtuvių lankytojai, oficialiai, paslaugų gavėjai, kasdien atvyksta į veiklas, kaip jie patys sako – į darbą. Tai prasmingas darbinis užimtumas ir pasirengimas darbo rinkai.

Dirbtuves lankantys žmonės su negalia gaus beveik keturiasdešimties eurų kompensaciją. Ne mažiau svarbus ir socialinių, bendravimo gebėjimų lavinimas. Jau pirmosiomis dienomis visi aktyviai įsitraukė į veiklas, jie nori darbuotis, yra motyvuoti ir laimingi, kad pagaliau prasidėjo socialinių dirbtuvių veiklos. Žmones džiugina naujai išmokti dalykai. Veidai pražįsta šypsenomis, kai sulaukia meistrų pagyrimo, kad ir dėl tiesiai siūtos siūlės.

Socialinių dirbtuvių dalyvių teikiamos paslaugos ir gaminiai bus parduodami.

Kuriama ir elektroninė parduotuvė. Padėti gaminius jiems padės rinkodaros specialistė-vadybininkė. Jau yra sukurtas ir feisbuko puslapis „Socialinės dirbtuvės METŲ RATAS, Tauragė“.

Adakavo socialinių paslaugų namai yra vienas iš projekto „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione“ partnerių, kuriuos pasirinko Tauragės rajono savivaldybė. Dalį projekto lėšų skiria savivaldybė, dalis finansų – iš Europos sąjungos fondų.

Tauragėje veikia ir dar vienos – Tauragės Švč. Trejybės parapijos Carito socialinės dirbtuvės „Draugų kiemelis“. „Draugų kiemelio“ užsiima maisto gamyba, Tauragės bendruomenės narius ir svečius kviečia į savo kavinę.

Lietuvoje šiuo metu veikia beveik trys dešimtys socialinių dirbtuvių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *